Major-General Macdonald enrolled in the Canadian Armed Forces as an Armour Officer in 1976 after completing his Bachelor of Arts Degree in Political Science at the University of Prince Edward Island.

Major-General Macdonald has commanded at the troop and squadron level, and was the Commanding Officer of the Regiment from June 1992 to June 1994.

Over the course of his career, Major-General Macdonald has worked in Somalia, Bosnia, Afghanistan, and elsewhere in support of Canadian Armed Forces missions.  He was the Canadian Contingent Commander during a humanitarian mission to Central Africa in late 1996 and was the Commander of 2 Canadian Mechanized Brigade Group from June 1998 to June 2000. 

From July 2000 to June 2002 Major-General Macdonald served as Deputy Commanding General of III (US) Corps in Fort Hood, Texas.  In August 2004 he was posted as the Director of Staff Supreme Headquarters Allied Powers Europe.

In January 2007, Major-General Macdonald served in his last posting as the Chief of Defence Intelligence where he was the principal intelligence advisor to the Minister of National Defence and the Chief of the Defence Staff.  He travelled extensively throughout the world fostering intelligence relationships in order to support the Canadian Armed Forces wherever they operated. 

Major-General Macdonald is a graduate of the Royal Canadian Armour Corps School, the United States Army Armour Officer Advanced Course, the Canadian Forces Command and Staff College and the United States Army War College.  He was appointed as a Member of the Most Excellent Order of the British Empire in 1991, as an Officer of the Order of Military Merit in 1997, was awarded the United States Legion of Merit in 2002, and again in 2010, and granted the NATO Meritorious Service Medal in 2006. He was deeply privileged to receive an Honourary Doctor of Laws from his alma mater in 2014 for service to Canada.

Major-General Macdonald retired from the Canadian Forces in 2011 after 35 years of exemplary service. He is married to Ann and together they live in Avondale, PEI.
Biography of MGen M.G. Macdonald, OMM, MBE, CD
Colonel of The Regiment
© 2016 The  Guild of The Royal Canadian Dragoons
This web site is not an official web site of DND or the CF but is owned and maintained by the Guild of the Royal Canadian Dragoons
Complies with: DAOD 2008-6, DAOD 6001-1 and QR&O 19-36